Przejdź do treści

Dostosowanie stanowiska pracy cz.2

Dostosowanie stanowisk pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych powinno być uzależnione od stopnia i rodzaju ich niepełnosprawności. Dodatkowo zakres wykonywanych prac na tych stanowiskach powinien być również adekwatny do predyspozycji tych osób. Wiąże się to z podejmowaniem i realizacją różnych działań mających na celu dostosowanie stanowisk pracy. 

W przypadku prac wykonywanych przez osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu poruszające się z wykorzystaniem pomocy technicznych (kul, balkoników lub wózków inwalidzkich) należy zapewnić odpowiednią przestrzeń na stanowisku pracy oraz odpowiednie rozmieszczenie elementów jego wyposażenia, a w szczególności elementów pracy (narzędzi pracy). Związane jest to z koniecznością swobodnego poruszania się tych osób w miejscu pracy oraz sięgania do tych elementów z pozycji siedzącej. Na stanowisku pracy powinna być również możliwość swobodnego odstawienie ww. pomocy na czas wykonywania pracy przez te osoby, np. uchwyty na kule lub laski.

W przypadku dostosowywania stanowiska do potrzeb osób z niepełnosprawnością narządu wzroku należy zwrócić szczególną uwagę na powierzchnię podłogi, czy też zapewnienie odpowiedniego oświetlenia na stanowisku pracy lub doświetlenie strefy pracy. Dodatkowo należy oznakować alfabetem Braille’a elementy jego wyposażenia (drzwi, przyciski dostępu, elementy panelu sterowniczego maszyny lub urządzenia, ewentualnie półki, segregatory itp.) niezbędne do wykonania określonego zadania. Natomiast w przypadku osób z niepełnosprawnością narządu słuchu, stanowiska powinny być odpowiednio oświetlone oraz ustawione przodem do wejścia do pomieszczenia pracy.

źródło: CIOP-PIB; fot. Rido81, Bigstockphoto
źródło: CIOP-PIB; fot. Rido81, Bigstockphoto